Bauhaus w 13muzach (pl)

Ile wspólnego ma zabawa z dizajnem? Według mnie bardzo wiele, bo czymże innym jest wymyślanie nowych rozwiązań czy zastosowań, eksperymentowanie z kształtami, kolorami i próbowanie różnych zestawień. Podobnego zdania byli mistrzowie i założyciele jednej z najważniejszych w historii szkół projektowania – Bauhausu.  Abu pobudzić kreatywność swoich uczniów i  uwolnić ich umysły od konwencjonalnych ścieżek myślenia, w trakcie zajęć zachęcano ich do dziecięcej zabawy, aktywności ruchowej, ale też i medytacji. W podobny, bo aktywny i nieco zabawny sposób, o historii samego Bauhausu opowiada nam wystawa prezentowana w szczecińskich 13muzach “BAUHAUS_Szkoła nie tylko dla dorosłych.”

Niewielka, choć wizualnie bardzo bogata wystawa, swoim charakterem dobrze oddaje nieco anarchistycznego i zabawowego ducha szkoły. Przeznaczona przede wszystkim dla dzieci, już od pierwszych chwil zachęca je do interakcji z eksponatami przy tworzeniu manifestu idealnej szkoły.

007

Przez historię mistrzów, uczniów i ich dzieł przeprowadzają nas piękne ilustracje Katarzyny Boguckiej, które w bauhausowski sposób konstruowane są z podstawowych brył i kolorów. Przy okazji warto wspomnieć, że treści z wystawy, w tym ilustracje pani Boguckiej mają zostać wydane w formie książki dla dzieci, na którą już z niecierpliwością czekam.

008
Illustrations by Katarzyna Bogucka
011
Illustrations by Katarzyna Bogucka

 

Poza ilustracjami, na wystawie można zobaczyć także projekcje wideo z nieco ekscentrycznych przedstawień teatralnych tworzonych w szkole, zdjęcia szkoły i uczniów oraz niestety tylko kilka przedmiotów – obiektów stworzonych przez uczniów i absolwentów szkoły. Między innymi geometryczne szachy, w których każda z figur obrazuje sposób jej poruszania (koń to kształt “L”, goniec “X”, a hetman to kula bo może chodzić wszędzie).

013
chess by Josef Hartwig

Na wystawie można również zobaczyć słynne klocki Almy Siedhoff-Buscher, czołowej twórczyni produktów dla dzieci w Bauhausie. Projektantka w dizajnie dla dzieci dostrzegła wielki potencjał do zmieniania społeczeństwa i kształcenia dobrych nawyków estetycznych. Tworzyła zabawki i mebelki w myśl idei, “iż dzieci powinny dysponować pomieszczeniem, w którym mogą być kim zechcą i w którym rządzą. Każda w nim rzecz należy do nich i jest kształtowana ich fantazją (…) a odpowiednia do ich wzrostu forma, oraz praktyczny cel nie przeszkadzają możliwościom zabawy – jasne i kolorowe barwy potęgują pogodny nastrój.” I chyba właśnie takie przesłanie towarzyszyło kuratorkom wystawy, gdyż przestrzeń była bardzo pogodna, dziecięca i wręcz zapraszała do zabawy.

012
Construction set by Alma Siedhoff-Buscher

Jednak jako osoba zajmująca się dizajnem muszę przyznać, że zdecydowanie zabrakło mi na wystawie “żywych” przykładów projektów – kultowych krzeseł, lamp, stołów stworzonych w Bauhausie. Choć obecność prawdziwych obiektów próbowano nadrobić przy użyciu technologi AR, co trzeba przyznać było dość efektowne, to jednak nic nie zastąpi realnego kontaktu z przedmiotem.

014
Wassily chair 3D model in ipad

Wystawa: “BAUHAUS_Szkoła nie tylko dla dorosłych.” zorganizowana przez fundację ARTmosphere w ramach ostatniej odsłony festiwalu  Kids Love Design.
Żródła: Juliet Kinchin, Aidan O’Connor (red), Century of the child: Growing by design 1900-2000. Nowy Jork: Museum of Modern Art, 2012